fbpx

Kursy dla managera gastronomii. Dlaczego warto?

Lokalizacja, dobry kucharz, zgrany zespół, precyzyjny pomysł na kuchnię proponowaną gościom. Czy to już przepis na sukces restauracji? Choć wielokrotnie pasja i zaangażowanie właścicieli potrafią zdziałać cuda każdy, kto prowadzi restaurację, wie jak trudna i wymagająca jest to praca. Dlatego fachowa pomoc na pewno się przyda.

Dobra restauracja poza smaczną kuchnią i klimatem przyciągającym klientów powinna działać jak orkiestra. Na sukces restauracji składa się wiele drobnych elementów, które muszą ze sobą współgrać. Menu, wizerunek, promocja, finanse, zadowoleni klienci, niezawodni dostawcy i współpracownicy, zgrany zespół. Bardzo często rolę dyrygenta tej orkiestry przyjmuje na siebie właściciel lub ktoś z jego rodziny — na przykład dzieci, ale także osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu czy marketingu zdobyte w innych branżach. Niejednokrotnie, dzięki swojej determinacji potrafią odnieść sukces, jednak tylko oni wiedzą, jak ciężką pracą jest on okupiony. Tymczasem istnieje prosty sposób, aby nabyć lub doskonalić umiejętności managera restauracji, które pomogą w codziennym jej zarządzaniu. Wystarczy skorzystać z oferowanych przez profesjonalistów z branży gastronomicznej kursów dla managera gastronomii.

Przede wszystkim są to kursy przygotowywane przez ekspertów, którzy często sami wykonywali lub wykonują ten wymagający zawód. Dlatego najlepsze kursy — i takich należy szukać — oferują nie tylko teorię, ale także wiedzę praktyczną.

Czego można się nauczyć na takich kursach? Przede wszystkim, kurs pomaga uświadomić managerom, jak ważne w prowadzeniu restauracji jest budowanie relacji, zgrany zespół i, jak bardzo, w codziennej pracy, pomaga jasna komunikacja. To oni nadają ton restauracji i tworzą jej klimat, dlatego od ich umiejętności zależy jej sukces. Uczestnictwo w kursach to możliwość poznania swoich mocnych stron, a także pracy nad tymi słabszymi. To szansa poznania sposobów na rozwiązywanie trudności komunikacyjnych, sposobów konstruktywnego przekazywania krytyki, unikania najczęściej popełnianych błędów. To duża dawka motywacji do pracy, ale także wiedza na temat sposobów motywowania kelnerów czy kucharzy — nie tylko w sposób finansowy. Ponieważ praca w restauracji to ciągłe lub sezonowe zmiany, podczas kursu, uczestnik zdobędzie wiedzę z zakresu etapów zmiany oraz skutecznego przygotowania, wdrażania i zarządzania zmianą — na przykład wprowadzenie lunchy czy wkładek sezonowych do menu.

Kurs to również szansa na przyjrzenie się swoim umiejętnościom analizowania rentowności restauracji oraz zdobycia wiedzy z zakresu skutecznego zarządzania kosztami w branży HoReCa za pomocą określonych narzędzi i metod.

Kursy dla managerów gastronomii nie tylko przygotowują do profesjonalnego prowadzenia restauracji, ale także są okazją do kształtowania umiejętności interpersonalnych, które są podstawą w zawodzie managera gastronomii. Dzięki zdobyciu tych wszystkich umiejętności manager może stać się liderem, za którym zespół będzie chciał podążać.

Kursy dla managera gastronomii można z całą pewnością potraktować jak inwestycję w przyszłość. Skuteczne zarządzanie restauracją to jej przepis na sukces i zadowolonych powracających klientów. A manager, który jest ojcem tego sukcesu, będzie niezwykle ceniony w branży.