fbpx

Jak otworzyć restaurację – część I

jak otworzyć resturację cz.I - MWM Partners

Widzisz ją, gdy zamykasz oczy. Kolory ścian, nakrycie stołów, szyld nad wejściem. Czujesz zapach dobrego jedzenia. Twoja własna restauracja. To marzenie może się spełnić, jeśli przemyślisz i odpowiednio zaplanujesz swoje działania. Dziś podpowiadamy jak otworzyć własną restaurację i jakie pierwsze kroki musisz zrobić, jeśli chcesz stać się właścicielem restauracji.

Często bywa tak, że choć wydaje ci się, że doskonale wiesz, jak będzie wyglądać twoja restauracja to, jednak gdy musisz odpowiedzieć sobie na konkretne pytanie: “Jak otworzyć restaurację”, trudno ci powiedzieć coś więcej poza ogólnikami. Aby sobie pomóc warto stworzyć dokument — na papierze lub w formie elektronicznej, który będzie zbiorem twoich pomysłów i konkretnych kroków, jakie musisz podjąć, w określonych ramach czasowych. To znacznie ułatwi cały proces i usystematyzuje twoje działania.

1. Pomysł

Jaką kuchnię chcesz zaproponować gościom restauracji? Czy będą to mocno sprecyzowane smaki kuchni włoskiej, indyjskiej, klasyczne polskie dania? A może marzysz o autorskim menu szefa kuchni, które zmienia się sezonowo, bez wskazania na konkretne smaki? To ważna decyzja, od której bardzo wiele zależy, dlatego warto dokładnie ją przemyśleć. Jeśli wybierasz konkretną kuchnię, zadaj sobie pytanie o przyczyny tej decyzji. Czy chcesz zatrudnić konkretnego szefa kuchni, który się w niej specjalizuje czy masz jakiś rodzaj powiązania z tą kuchnią lub regionem, z którego pochodzi? A może odpowiadasz na konkretne (wcześniej zbadane) zapotrzebowanie rynku?

 

2. Konkurencja

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie: “Jak otworzyć restaurację” nie możemy pominąć zbadania konkurencji. Zobacz jakie lokale istnieją już na rynku, co proponują? Czy twoja propozycja będzie się wyróżniać, czy będzie konkurować z wieloma podobnymi restauracjami? A jeśli tak, jakie jest ich menu i ceny? Co można zrobić lepiej, aby zachęcić gości do wybrania twojego lokalu.

 

3. Lokalizacja

Bardzo ważnym aspektem jest również lokalizacja. Lokal oddalony od centrum, w ciemnej uliczce będzie wymagał większej promocji niż taki w centralnych punktach miasta. A goście będą go odwiedzać tylko wtedy, jeśli będzie miał naprawdę wyśmienitą kuchnię. Często zdarza się tak, że wybieramy miejsce z gorszą kuchnią, ale do którego łatwiej jest dojechać i zaparkować samochód. Lokalizacja może więc być kluczem do sukcesu. Należy się jednak liczyć z tym, że wynajem lokalu w centrum będzie kosztowne. Wybierając lokalizację, dokładnie sprawdź również najbliższą konkurencję.

 

4. Projekt technologiczny

Projekt technologiczny jest niezbędny do odbioru lokalu przez Sanepid oraz dla ekipy remontowej, aby wiedziała gdzie podłączyć konkretne media. Powstaje na podstawie projektu architektonicznego, który posiada właściciel budynku, i zgodnie z HCCP, GMP/GHP.

 

5. Aranżacja wnętrza

To kuchnia, jaką będziesz serwować gościom, jest inspiracją dla stylu, w jakim urządzisz wnętrze. Projektant wnętrz postara się, aby wnętrze oddawało ducha konkretnej kuchni, ale aby nie przekroczyć cienkiej granicy kiczu i przesady. W przypadku restauracji warto kierować się zasadą — mniej znaczy więcej. Goście powinni skupić się na smaku i nie być przytłoczeni wystrojem. Mając odpowiedni projekt technologiczny i aranżacyjny, możemy przystąpić do remontu i adaptacji wnętrza.

 

6. Drobny sprzęt i porcelana

Poza aranżacją wnętrza kluczowe jest zadbanie o najmniejsze szczegóły w postaci drobnego sprzętu, sztućców, porcelany i dodatków niezbędnych w restauracji. Przed zakupami warto dobrze przemyśleć i zapisać listę potrzebnego sprzętu.

 

Drugą część tekstu opublikujemy niebawem.
Chcesz wiedzieć więcej? Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci postawić pierwszy krok.